Derslerin Gözlenmesi

Öğretmen adayı: ———————-

Sınıf:11/A                Ders: İnternet Programcılığı               Tarih:28.03.2011

Öğretmen: —————————-

Öğrenci Sayısı:21

Dersi Planlama: Ders planında öğretmenler yıllık plana göre hareket ediyorlar. Derse iki öğretmen girdiği için sınıfı ikiye bölüyorlar. Anlatacakları konuları ve konuları anlatırken uygulanacak yöntemler konusunda görüş alışverişinde bulunuyorlar.

Derse Başlangıç: Ders ödev kontrolünden sonra öğretmenin verdiği teorik bilgilerle başlıyor. Burda öğrencilerin aktif olabilmeleri için soru cevap yöntemi kullanılıyor.

Dersin Amaçları: Öğrencilerin Kontrol döngüleri ve döngüler hakkında iyi bir temele sahip olmalarını sağlamak.

Öğrenme-Öğretme Yaklaşımı: Öğretmen sahip olduğu bilgileri öğrencilerin anlayabileceği düzeyde sunmaya çalışıyordu. Öğrencilerin büyük bir bölümü de konuyla ilgileniyordu ancak birkaçı konuyla alakadar olmuyordu.

Öğretim Yöntemi: Anlatımı göstererek yaptırma ,gurup çalışması ,soru-cevap,bireysel ve modüler eğitim yöntemleri ve araştırma.

İletişim: Öğretmenin ve öğrencilerinin iletişimi karşılıklı anlayış şeklinde, öğretmen ben öğretmenim her şeyi ben bilirim, benim doğrularım kesinlikle doğru havasında olmadığı için kendisini öğrencilerine sevdirmiş.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Etkinlikler arasındaki geçişler ne kadar hızlı gözükse de her şey zamanı geldiğinde yapıldığı için geçişler hissedilmiyor.

Sınıf Yönetimi: Sınıfın Kontrolü tamamen öğretmeni elinde dersini akıcı anlatması kontrolü elinde tutmasındaki en büyük etken.

Dersi Bitirme: Dersin sonunda öğretmen öğrencilere konuları tekrar etmeleri konusunda uyarıda bulunduktan sonra anlaşılmayan yerlerin olup olmadığını soruyor, varsa anlaşılmayan yerleri anlattıktan sonra ve bir sonraki ders yapmaları gereken ödevi verdikten sonra dersi bitiriyor.

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Ödevlerin kontrolü.

Öneriler: Uygulamalarda öğrencilerin yanında olması öğrenciler için daha yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir