Öğretmenin Okuldaki Bir Günü

Uygulama öğretmeni olan Murat hoca okula her zamanki gibi dersi beraber işlediği öğretmen İlhami Hocayla o gün yapacakları faaliyetler hakkında bir değerlendirme yaptıktan sonra derse başladı. Konuyu teorik olarak anlattıktan sonra öğrencilere verdiği uygulama ödevini yapmaları için onlara serbest zaman bıraktı biz de bu sırada bölümün içerisindeki öğretmenler odasına geçtik. Burada uygulama öğretmenimize öğretmenin okuldaki bir günü hakkında sorular yönelttik.

Öğretmenlerin sınıf öğretmenliği ya da eğitsel kol faaliyetlerinden en az birini almak zorunda olduğunu, aldıkları etkinliğe göre ek ücret aldıklarını mili bayramlarda okulda bulunmak ve okul yönetiminin verdiği görevleri yerine getirmeleri gerektiğini, ayrıca haftada bir gün katta ya da bahçede nöbet tutmalarının zorunlu olduğunu öğrendik.

Gözlemlediğim kadarıyla öğretmenler günlerinin büyük bir kısmını uygulamalı çalışmalarla, verilen idari görevlerle ve öğrencilerin kişisel sorunlarıyla uğraşmakla geçiriyorlar. Teorik anlatımlarsa fazla zaman almıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir