Okul Deneyimi Raporu – Yönerge ve Açıklamalar

Giriş

Bu etkinlikte öğretmenlik uygulaması amacıyla gidilen okuldaki öğretmenin ders anlatırken izlediği yol ve açıklamalara, ders anlatma yöntemlerine yer verilmektedir.

Temel Düşünceler

Temel düşüncelerim, öğretmen dersi öğrencilerin anlaması için onların seviyesine inerek aktarmaya çalışıyor. Konunun öğrencilere aktarımı sırasında verdiği örnekler günlük hayattan olmasına dikkat ediliyor. Böylelikle öğrencilerin konuyu anlaması sağlanıyor. Örneklerin günlük hayattan seçilmesi derse olan ilgiyi de arttırıyor.

 

Anlatım

Öğretmenimizin dili kullanımı biraz şiveli olsa da öğrencilerin dersi anlamamasına olanak sağlamıyor. Anlatım sırasında öğrenci seviyesine uygun kelimeler seçilmeye dikkat ediliyor.

Düşünceler

Konu anlatılırken bilgisayardan yararlanılması öğrencilerin konuyu daha iyi anlamasını ve bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlıyor. İnternetten gösterilen resimler öğrencilerin ilgisini daha da arttırıyor. Öğretmenimiz dersi anlatırken teknoloji ve tasarım dersi öğretim programı kılavuzuna bağlı kalıyor. Örneklerin bile aynı olduğunu söyleyebilirim.

Ses

Öğretmeniz dersi anlatırken ses tonunu iyi ayarlaması gerekmektedir. Vurgulamaları, tonlamaları iyi ayarlayabilmektedir. Dersin öğrencileri fazla zorlamaması da öğrencilerin derse katılımını kolaylaştırıyor. Böylece sınıf içinde öğretmenin fazla sesini yükseltmesine gerek kalmıyor.

Diğer

Öğretmenin sınıf içindeki duruşu, hal ve hareketleri, mimikleri öğrenmeyi olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Öğretmenin öğrencilerle diyaloglara girmeli ve onların sevgisini kazanmalı böylece öğrencilerin derse ilgisini arttırmalıdır.

Öğretmenimizin sınıf içersinde ders anlatırken sürekli öğrencilerle göz teması kuruyor ve dersi anlatım sırasında öğrencilerin derse katılımı için öğrencilerden de örnekler istiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir